Siedziba główna: ul. Pomorska 9, Wejherowo, Filia: oś. Fenikowskiego, Wejherowo

tel/fax: 58 677 53 52 :: Facebook

Już od 15 lat dbamy o Twoje zdrowie

Jak nie przegrzać noworodka?

Młodzi rodzice są pełni obaw o zdrowie i dobre samopoczucie noworodka. Jedną z najczęściej spotykanych jest ta, czy dziecku jest ciepło. W strachu przed zachorowaniem opiekunowie często ubierają je zbyt grubo. Nie wiedzą jednak, że maluch o wiele łatwiej może przeziębić się z powodu przegrzania niż wychłodzenia.

Jaka temperatura powinna panować w domu, w którym mieszka noworodek?

Noworodek powinien przebywać w pomieszczeniu, w którym w ciągu dnia panuje temperatura ok. 20-22°C, a w nocy 18-20°C. Zbyt ciepło w pokoju, w którym śpi maluch, może powodować zaburzenia w wykształceniu się u niego prawidłowej termoregulacji ciała. Co więcej, przegrzanie może także negatywnie wpłynąć na jego odporność, sprawiając, że stanie się bardziej podatny na wpływ bakterii i wirusów.

Młodzi rodzice powinni pamiętać o tym, że rączki i stópki noworodka mogą być chłodne. Wszystko z uwagi na niedojrzały układ krążenia. To, czy dziecku jest ciepło, najlepiej sprawdzać dotykając karku lub plecków maluszka. – tłumaczy Arleta Urbańska-Kin, położna rodzinna z NZOZ Anatares w Wejherowie – Jeśli dziecko jest w tych miejscach spocone, oznacza to, że jest mu za ciepło. Jeśli zimne – należy je cieplej ubrać. – dodaje.

Jak odpowiednio ubierać dziecko?

Noworodek powinien być ubrany tak samo, jak osoby dorosłe przebywające w pomieszczeniu. Podobnie powinno przygotowywać się dziecko do wyjścia na spacer – wystarczy ubrać je tak, jak ubrani są opiekunowie. Ważna przy tym jest ochrona główki, ponieważ w tym miejscu maluch narażony jest na dużą utratę ciepła. To właśnie dlatego w sytuacjach wystawienia na zimno (np. po kąpieli czy w chłodniejsze dni podczas spacerów), dziecko powinno mieć zakładaną czapkę.

Częstym błędem popełnianym przez rodziców, jest ubieranie maluchowi o jedną warstwę odzieży więcej. – tłumaczy Eliza Słonko, położna rodzinna z NZOZ Antares w Wejherowie. – Warto zaznaczyć, że ekstremalne przegrzewanie dziecka może doprowadzić nawet do udaru cieplnego, podobnego do tego, który może zdarzyć się latem.