Siedziba główna: ul. Pomorska 9, Wejherowo, Filia: oś. Fenikowskiego, Wejherowo

tel/fax: 58 677 53 52 :: Facebook

Już od 15 lat dbamy o Twoje zdrowie

Jak leczyć grypę w ciąży?

Przyszłe mamy w czasie ciąży troszczą się o swoje zdrowie. Mimo to, jesienią i zimą łatwo o przeziębienie, a nawet grypę. Jak leczyć chorobę, aby kuracja była bezpieczna dla dziecka? Czy zdrowotne kłopoty mamy mogą wpłynąć na rozwijający się organizm?

Grypa w czasie ciąży jest niebezpieczna

Każda choroba w trakcie ciąży może być groźna. Odporność przyszłej mamy jest obniżona, przez co jest ona bardziej narażona na wirusy. Dzieje się tak po to, aby organizm ciężarnej nie odrzucił ciała obcego, którym w pewnym sensie jest dziecko. Grypa, szczególnie w pierwszym trymestrze, w niektórych przypadkach może wpłynąć na rozwój płodu. Od 18 tygodnia dziecko jest już bezpieczne, ponieważ przed szkodliwymi mikroorganizmami chroni je dobrze rozwinięte łożysko.

Dla większego bezpieczeństwa, zamiast leczyć objawy grypy, najlepiej jest zaszczepić się przeciwko niej jeszcze przed zajściem w ciążę. Szczepionkę można także przyjąć także w czasie oczekiwania na dziecko, jednak można to zrobić dopiero w drugim i trzecim trymestrze.

- Szczepienie przeciw grypie przyjmuje się raz do roku. Zabezpieczenie się na wypadek choroby jest szczególnie ważne dla kobiet, które planują ciążę. Szczepionkę można kupić w aptece lub zapytać o nią w przychodni. Ważne, aby podawał ją wykwalifikowany personel medyczny. – radzi Arleta Urbańska-Kin, położna z NZOZ Antares.

Jak leczyć infekcję?

Pierwsze, wczesne objawy choroby, najlepiej jest łagodzić naturalnymi specyfikami bezpiecznymi dla ciężarnej. W czasie infekcji warto pić dużo wody, naparu z rumianku, kwiatu lipy lub czarnego bzu oraz herbaty z miodem.

Należy jednak pamiętać o tym, że z uwagi na osłabienie systemu immunologicznego grypa u ciężarnej może trwać dłużej niż zwykle. Często ma także cięższy przebieg – rosnący płód uciska na płuca, przez co utrudnia oddychanie oraz odkrztuszanie wydzieliny. Dlatego przy pojawieniu się pierwszych symptomów choroby, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, który sprawdzi, czy to rzeczywiście grypa i podpowie jak się leczyć.