Niepokojące zachowania niemowlęcia
Rodzice bacznie obserwują niemowlę od pierwszych chwil życia. Wraz z rozwojem dziecka porównują je z innymi maluchami w tym wieku. Każdy człowiek rozwija się we własnym tempie i cechuje go indywidualny charakter. Są jednak zachowania, które powinny wzbudzić czujność opiekunów.
Jakie objawy powinny zaniepokoić?
Niemowlę nie jest w stanie powiadomić rodziców o złym samopoczuciu. O tym, że coś jest nie tak informuje jego zachowanie. Uwagę rodziców może zwrócić wiele objawów. Są to choćby czkawka, nadmierne ulewanie, płacz czy marudzenie. Jednak czujność powinny wzbudzić także nieregularny oddech, niepokojące napięcie mięśni, częste odwracanie głowy i ziewanie czy niedojadanie.
- Zrozumienie potrzeb niemowlęcia jest trudne. Najlepiej umieją odgadnąć je rodzice, którzy codziennie obserwują zachowania dziecka i są w stanie odróżnić to, co odbiega od normy. Zawsze, jeśli coś niepokoi rodzica, najlepiej skonsultować się z położną albo pediatrą. Dzięki temu można mieć pewność, że dziecku nie dolega nic poważnego. – radzi Eliza Słonko, położna rodzinna z NZOZ Anteres w Wejherowie.
Nadpobudliwość u niemowlęcia
Wielu rodziców płaczliwych i ruchliwych niemowląt, które mają problemy ze snem i koncentracją, obawia się, że maluch może cierpieć na ADHD. Trzeba pamiętać o tym, że takie zachowanie dziecka może mieć bardzo różnorodne podłoże i przede wszystkim świadczy o jego potrzebach. Nadpobudliwość psychoruchową można zdiagnozować u dziecka dopiero po ukończeniu przez nie 6 roku życia.
Autyzm
Nieprawidłowe zachowania niemowlęcia może być także objawem autyzmu. Zdarza się on bardzo rzadko, bo zaledwie u 1% noworodków. Jego objawami u maluchów są przede wszystkim duża ospałość, brak zainteresowania otoczeniem, brak reakcji na uśmiech, niechęć do nawiązywania kontaktu wzrokowego, a także nienaśladowanie mimiki rodziców. Dzieci z autyzmem mogą także cierpieć na nadwrażliwość dotykową i słuchową. Wszystkie niepokojące objawy należy koniecznie skonsultować z pediatrą.