Alergiczny czy bakteryjny? Sprawdź, co oznacza kolor kataru
Wiatr, mróz lub chlapa. Polska zima nie rozpieszcza nas sprzyjająca aurą, a w takich warunkach najłatwiej o katar. Infekcja, choć z pozoru niegroźna, utrudnia sen i codzienne funkcjonowanie. Oceniając kolor i gęstość wydzieliny z nosa łatwo możesz ocenić, co jest podłożem dolegliwości.
Katar alergiczny
Wydzielina jest przezroczysta i wodnista? Prawdopodobnie cierpisz na alergię. Katarowi tego typu zwykle towarzyszy kichanie oraz swędzenie lub łzawienie oczu. Dolegliwości pojawiają się przez cały rok (np. uczulenie na kurz czy roztocze) lub w okresach pylenia roślin. Objawy ustępują, gdy alergen zniknie. Katarowi alergicznemu nie towarzyszy gorączka. Nie oznacza to jednak, że każda bezbarwna wydzielina to z pewnością alergia. Zdarza się, że jest ona jednym z pierwszych objawów ostrego nieżytu nosa.
Katar bakteryjny
Objawem kataru bakteryjnego lub wirusowego jest śluzopodobna wydzielina w żółtym, zielonym lub żółtozielonym kolorze. Jej barwa zmienia się wraz z przebiegiem infekcji, na początku której katar jest przezroczysty. Katar tego typu jest objawem ostrego zapalenia błon śluzowych i zwykle towarzyszy przeziębieniu.
- Katar jest naturalnym objawem przeziębienia. Nie powinniśmy go jednak lekceważyć. Długo nieleczona infekcja może doprowadzić do zapalenia zatok. Dlatego jeśli wydzielina dręczy zbyt długo lub występuje chronicznie, koniecznie należy zasięgnąć w tej sprawie porady lekarza. – radzi Anna Miler pielęgniarka rodzinna w NZOZ Antares w Wejherowie.
Jak leczyć katar?
Katar to uciążliwa infekcja. Można przeciwdziałać jej za pomocą dostępnych w aptece leków, które złagodzą męczące objawy. Warto jednak wypróbować również domowe sposoby walki z kłopotliwą wydzieliną. Ulgę zatkanemu nosowi powinny przynieść inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, a nawet ciepłe kąpiele. W trakcie infekcji warto zażywać witaminę C, pić herbatę z sokiem malinowym lub z czarnego bzu albo miodem i cytryną. Należy także dużo wypoczywać.