Siedziba główna: ul. Pomorska 9, Wejherowo, Filia: oś. Fenikowskiego, Wejherowo

tel/fax: 58 677 53 52 :: Facebook

Już od 15 lat dbamy o Twoje zdrowie

Sprawdź, jakie dolegliwości mogą towarzyszyć szczepieniu

Efekty uboczne szczepień występują naprawdę rzadko. Przed dopuszczeniem do użytku, wszystkie specyfiki są wnikliwie testowane na tysiącach chętnych. Mimo to niektórzy obawiają się powikłań poszczepiennych. Zobacz, jak organizm może reagować na szczepienia i co powinno stać się powodem do niepokoju.

Objawy, które mogą wystąpić po szczepieniu

To naturalne, że w ciągu doby lub dwóch po szczepieniu mogą pojawić się na skórze zmiany, a osoba, która przyjęła medykament, może poczuć się gorzej. Do typowych symptomów, które nie powinny niepokoić, należą zaczerwienienia skóry, bóle, nacieki i obrzęki w miejscu, w którym specyfik został zaaplikowany. Dodatkowo po podaniu szczepionki może wystąpić krótkotrwały wzrost temperatury, wzmożona płaczliwość, bóle głowy i mięśni, wysypka i złe samopoczucie.

- Wymienione objawy powinny trwać nie dłużej niż 2-3 dni. Nie należy się ich obawiać, ponieważ nie pozostawiają w organizmie trwałych następstw. W przypadku wystąpienia drgawek lub innych niepokojących dolegliwości niezwłocznie należy zwrócić się do lekarza – mówi Danuta Szrajer, pielęgniarka z Wejherowa. - Na szczepienia w Wejherowie zapraszamy do NZOZ Antares – dodaje.

Jakie mogą być skutki uboczne szczepień?

Szczepienia wywołują poważne powikłania raz na sto tysięcy, a nawet raz na milion razy. Do najczęstszych reakcji należą długotrwała gorączka i bóle głowy. Ponadto po podaniu medykamentu może wystąpić zapalenie stawów (szczepienie przeciwko różyczce), zapalenie mózgu (szczepienie przeciwko krztuścowi i odrze), plamica małopłytkowa (szczepienie przeciw odrze).

- Szczepienie wiąże się także z niewielkim ryzykiem wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, który zwykle ujawnia się w ciągu 15 minut od podania środka. To nagła reakcja alergiczna, która wymaga szybkiej interwencji lekarskiej. Zwykle pierwszymi objawami nieprawidłowości są zmiany skórne, do których później dołączają m.in. zawroty głowy, nudności i wymioty.– tłumaczy Anna Miler, pielęgniarka rodzinna z NZOZ Antares Wejherowo.