Czym jest plan porodu?
Jeśli oczekujesz dziecka, z pewnością powinnaś dowiedzieć się o tym, czym jest plan porodu. To jeden z najważniejszych dokumentów przyszłej mamy, w którym może napisać czego oczekuje lub chciałaby uniknąć podczas porodu.
Jak przygotować plan porodu?
Plan porodu można opracować wraz z położną lub skorzystać ze wzorów dostępnych w Internecie, które po wypełnieniu wystarczy wydrukować. Dobrym pomysłem może być poprzedzanie go krótkim listem grzecznościowym, w którym będziesz mogła poprosić o dobrą opiekę i respektowanie twoich oczekiwań. Plan porodu należy przedstawić personelowi medycznemu w momencie przyjęcia do szpitala.
- Plan porodu to wskazówki dla personelu medycznego. Położna albo lekarz, sprawujący opiekę nad rodzącą, dla jej dobra mogą zaproponować działania lub zabiegi, które z nim kolidują. Warto przy tym pamiętać, że pacjent ma zawsze pełne prawo do informacji i wyrażenia zgody lub sprzeciwu odnośnie zabiegów. – tłumaczy Arleta Urbańska-Kin, położna rodzinna z NZOZ Antares w Wejherowie.
Co zawiera plan porodu?
Ważne, aby struktura planu porodu była możliwie najbardziej uporządkowana. Warto zamieścić w nim swoje oczekiwania, dotyczące warunków porodu (np. poród w sali pojedynczej/wieloosobowej, tego czy w pokoju ma być toaleta), tego czy podczas porodu ma nam ktoś towarzyszyć (np. partner lub doula) i czy zgadzamy się na wizytę studentów i przygotowania do porodu (np. czy zgadzasz się na lewatywę i wenflon).
W planie porodu umieszczone są także wskazówki dotyczące samego porodu oraz zabiegów, które mają być podczas niego wykonywane. Warto wspomnieć o tym, że pacjentka chciałaby móc w dowolnych chwilach jeść i pić, preferowanych sposobach łagodzenia bólu, a także o tym, że chciałaby być informowana o wszystkich dotyczących jej działaniach medycznych.
- W planie porodu warto także zawrzeć informacje dotyczące preferowanego sposobu karmienia noworodka oraz tego, czy dziecko ma zostać zaszczepione. – radzi Eliza Słonko z NZOZ Antares w Wejherowie.