Jak nie dopuścić do odwodnienia u dzieci i niemowląt?
Zbliża się czas upałów. To okres, w którym trzeba szczególnie zatroszczyć się o prawidłowe nawodnienie najmłodszych. Problemy z ilością wody w organizmie zwykle spowodowane są biegunką, nadmierną potliwością lub wymiotami. Czy wiesz jak zapobiegać odwodnieniu i jakie są jego pierwsze objawy?
Jak zapobiegać odwodnieniu?
Rodzice często pytają o to, ile powinno pić dziecko? Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi po 100 mililitrów płynu powinno przypadać na każdy z pierwszych 10 kg wagi ciała, po 50 mililitrów na następne 10, a następnie po 20 ml na każdy kolejny kilogram masy. Wartość ta obejmuje zarówno wypijane napoje, jak i płyny zawarte w jedzonym pożywieniu. Dziecko powinno pić więcej w czasie wzmożonej aktywności fizycznej i w upale. Trzeba przy tym zaznaczyć, że u zdrowych maluchów bardzo rzadko dochodzi do odwodnienia.
- Napojem, który najczęściej powinniśmy podawać dziecku jest niskozmineralizowana, czysta woda. Czasem można zastąpić ją sokami owocowymi i warzywnymi czy wodą z sokiem. – tłumaczy Maria Klimek, pielęgniarka rodzinna NZOZ Antares z Wejherowa – Lepiej unikać kolorowych, gazowanych napojów oraz słodzonych soków i nektarów, ponieważ zawierają one ogromne ilości cukru.
Pierwsze objawy problemów z nawodnieniem
We wczesnej fazie odwodnienie nie daje żadnych objawów. Aby stan dziecka stał się groźny, maluch musi stracić aż 2% masy swojego ciała. Pierwszym symptomem problemów jest odczuwanie silnego pragnienia. Później dochodzą do niego osłabienie i zawroty głowy. Jeśli problem postępuje, mogą pojawić się kłopoty z mówieniem, a skóra stanie się sucha.
- Leczenie lekkiego odwodnienia u dzieci polega zwykle na częstym podawaniu płynów i zapisanego przez lekarza leku nawadniającego. – wyjaśnia Eliza Słonko, położna rodzinna z NZOZ Antares – W przypadku poważnego stanu pacjenta często konieczny jest pobyt w szpitalu, gdzie nawadnianie przeprowadzane jest dożylnie.