Ukąsił Cię kleszcz? Uważaj na boreliozę
W tym roku lato obfituje w kleszcze. Jeszcze niedawno cały kraj obiegła wiadomość o kilkunastoletnim chłopcu, który podczas obozu harcerskiego został pogryziony przez kilkadziesiąt pajęczaków. Jak można się chronić przed kleszczami? Czy każdy insekt jest nosicielem boreliozy?
Dlaczego kleszcze są groźne?
Kleszcze można złapać podczas pieszych wycieczek na terenach zielonych oraz w ogrodach i na działkach. Pajęczaki zeskakują z niskich drzew lub paproci na żywiciela, gdzie szukają dogodnej przestrzeni do wbicia się w ciało. Nie wszystkie kleszcze są nosicielami boreliozy lub innych poważnych chorób zakaźnych. Naukowcy szacują, że groźnymi bakteriami Borrelia możemy zarazić się od co piątego z nich. Co ciekawe, sama borelioza została odkryta stosunkowo niedawno, bo w 1982 roku. Eksperci szacują, że co roku w Polce zapada na nią ponad 3500 osób.
- Ukąszenia kleszcza mogą być szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci. Lekarze zalecają, aby w przypadku pogryzienia pajęczak został złapany i przebadany w specjalnym ośrodku pod kątem nosicielstwa boreliozy oraz innych groźnych chorób, takich jak choćby kleszczowe zapalenie mózgu. Badania tego typu przeprowadza większość laboratoriów. – radzi Danuta Szrajer, pielęgniarka rodzinna z NZOZ Antares w Wejherowie.
Jak rozpoznać boreliozę?
Borelioza to choroba, która rozwija się u człowieka w ciągu 7 do 21 dni po ukąszeniu przez zarażonego Borrelią pajęczaka. Jej pierwszym widocznym objawem może być rumień wędrujący – jest to kilku lub kilkunastocentymetrowe zaczerwienienie w okolicach ugryzienia. W przypadku stworzenia objawów mogących wskazywać na zakażenie boreliozą lekarz przepisuje odpowiednie antybiotyki.
- Nieleczone ugryzienie przez kleszcza będącego nosicielem Borreli może po dwóch miesiącach objawiać się problemami neurologicznymi, kardiologicznymi oraz bólami stawów. Po roku choroba przechodzi w fazę przewlekłą, która objawia się zaburzeniami różnych funkcji organizmu. – wyjaśnia Regina Kalkowska z NZOZ w Wejherowie.