Pierwsze objawy demencji starczej
Demencja starcza zwykle kojarzy się z zupełną niesamodzielnością. Okazuje się jednak, że jej pierwsze objawy pojawiają się nawet na kilkanaście lat przed tym, kiedy senior zaczyna mieć problemy z codziennym funkcjonowaniem. Jakie symptomy powinny zaniepokoić?
Czy to już demencja?
Trudno rozpoznać pierwsze objawy otępienia starczego, ponieważ na samym początku są one bardzo subtelne. Jednym z sygnałów alarmowych są problemy z pamięcią krótkotrwałą. Senior ze szczegółami potrafi przypomnieć sobie wydarzenia sprzed lat, a zapomina o tym, co działo się w ostatnim czasie. Kłopoty te utrudniają także codzienne funkcjonowanie – większość czynności wymaga zapamiętania mnóstwa szczegółów, które zwykle wykonujemy automatycznie. W przypadku demencji procesy te zawodzą, a więc wszystko zaczyna zajmować seniorowi więcej czasu.
- Problemy z pamięcią świeżą zawsze powinny zaniepokoić. Wszystko dlatego, że mogą być pierwszym z symptomów choroby Alzheimera. – tłumaczy Danuta Szrajer, pielęgniarka rodzinna z NZOZ Antares – Innymi objawami tej choroby są kłopoty z wymową, zaburzania koncentracji oraz zmiany w zachowaniu.
Nie tylko problemy z pamięcią
Starcze otępienie to o wiele więcej niż tylko zapominanie. Zaburzenie funkcji poznawczych u osoby starszej może trwale wykluczyć ją z życia społecznego. Senior traci także zdolności do planowania czynności, często nie rozpoznaje najbliższych osób i przedmiotów. Może także mieć problemy z orientacją w terenie i dokonywaniem świadomych wyborów. Co ważne, osoba starsza zaczynająca cierpieć na demencję zdaje sobie sprawę ze swojego stanu, co pogarsza jej nastrój i sprzyja depresji.
- Demencję starczą można także pomylić z pseudootępieniem, które zwykle jest spowodowane chorobą psychiczną lub zaburzeniami maniakalnymi. Dlatego tak ważne jest obserwowanie seniora, którego stan zdrowia zaczyna się pogarszać. – zwraca uwagę Anna Miler z NZOZ Antares w Wejherowie.