Jak radzić sobie z katarem u niemowlęcia?
Zatkany nosek u niemowlęcia to duży problem dla rodziców. Dziecko jeszcze nie potrafi samo pozbyć się wydzieliny zalegającej w wąskich kanalikach górnych dróg oddechowych, a maluch do pierwszego roku życia nie potrafi jeszcze swobodnie oddychać ustami. Jak radzić sobie z niedrożnością nosa?
Pomóż dziecku w spokojnym śnie
Niemowlęta z katarem mają problem ze spaniem. Zalegająca wydzielina uniemożliwia swobodne oddychanie. Jak możesz ulżyć dziecku? Kiedy śpi na pleckach, staraj się, aby jego główka była ułożona nieco wyżej niż reszta ciała – może spać choćby na poduszce typu klin dla niemowląt. Pamiętaj zawsze, aby nie unosić samej główki maluszka, tak by zachować odpowiednią pozycję jego ciała.
- Jeśli niemowlę ma duży katar, można spróbować oczyścić jego drogi oddechowe roztworem soli fizjologicznej, który jest do kupienia w aptece. Aby ją zaaplikować, wystarczy unieść górną część ciała niemowlęcia i wpuścić do każdej dziurki po jednej dawce preparatu. W ten sposób powinno dojść do rozpuszczenia zalegającej w nosku wydzieliny. – radzi Eliza Słonko, położna rodzinna z NZOZ Antares w Wejherowie.
Postaraj się ułatwić maluszkowi swobodne oddychanie
Najprostszym sposobem ułatwiającym oddychanie malcowi, jest położenie go na brzuszku w czasie, w którym nie śpi. Dzięki temu katar sam będzie wypływał z noska. Rodzice mogą spróbować także zrobić maluszkowi inhalacje – możesz zrobić ją w inhalatorze lub garnku, z którego parę będzie wdychało niemowlę. Najlepiej sprawdzi się tu woda z dodatkiem odpowiednich ziół lub olejków eterycznych. Pamiętaj także o odpowiednim nawilżeniu wrażliwej skóry pod noskiem dziecka.
- Nie należy lekceważyć kataru u niemowląt. U małych dzieci łatwo może on doprowadzić do powikłań, takich jak zapalenie uszu czy zatok. Dlatego, jeśli rodzice są zaniepokojeni stanem maluszka, koniecznie powinni skonsultować się z lekarzem. – przestrzega Arleta Urbańska-Kin z NZOZ Antares w Wejherowie.