Siedziba główna: ul. Pomorska 9, Wejherowo, Filia: oś. Fenikowskiego, Wejherowo

tel/fax: 58 677 53 52 :: Facebook

Już od 15 lat dbamy o Twoje zdrowie

Jak pielęgnować pępek noworodka?

Dbanie o pępek nowo narodzonego dziecka nie jest trudne. Ważne jednak, aby robić to prawidłowo, pamiętać o regularności i nieustannie obserwować stan kikuta. Zobacz, jak najlepiej dbać o pępowinę w pierwszych dwóch tygodniach życia maluszka.

Dlaczego należy dbać o pępowinę?

Pępowina pełni kluczową rolę w prenatalnym rozwoju dziecka. Jest sznurem łączącym łożysko z potomkiem, przez który przepływa krew bogata w tlen i składniki odżywcze, utrzymujące dziecko przy życiu. Po porodzie sznur pępowinowy jest odcinany kilka centymetrów od skóry maluszka i zabezpieczany jest przez lekarza specjalnym zaciskiem. Bardzo ważne, aby do czasu zagojenia się rany nie dopuścić do niej zanieczyszczeń i bakterii, które mogłyby być bardzo niebezpieczne dla noworodka.

- Kikut pępowiny zwykle odpada od 10 do 14 dni po urodzeniu. Wraz z biegiem czasu zmienia kolor i przysycha. – najpierw jest niebieskawy, potem szary, by w ostatnich dniach nabrać czarnej barwy. To wtedy staje się zupełnie suchy i odpada. – opisuje Eliza Słonko, położona rodzinna z NZOZ Antares w Wejherowie.

Jak pielęgnować kikut pępowinowy?

Jeśli maluszek przebywa w higienicznych warunkach, w szpitalu lub domu, pępek wystarczy myć mydłem podczas kąpieli. Po wyjęciu maluszka z wody kikut trzeba dokładnie wysuszyć papierowym ręcznikiem, tak aby usunąć wilgoć, sprzyjającą rozwojowi drobnoustrojów. Pępka nie należy przy tym zasypywać pudrem, ani smarować żadnymi kremami. Nie zaleca się także pokrywania go gencjaną, która z uwagi na swój kolor uniemożliwia łatwą ocenę jego stanu.

- W szczególnych przypadkach lekarz może zalecić pielęgnację pępka preparatem antyseptycznym. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy istnieje wysokie ryzyko zanieczyszczenia rany lub dochodzi do problemów z jej gojeniem. – mówi Arleta Urbańska-Kin, położna rodzinna z NZOZ Antares – Rodzice powinni nieustannie sprawdzać czy pępek goi się prawidłowo, a wszelkie wątpliwości zgłaszać położnej lub pediatrze. – uzupełnia.