Jak wybrać położną?
Wybór dobrej położnej środowiskowej to jedna z najważniejszych decyzji przyszłych rodziców. Jest to osoba, która wprowadza w tajniki porodu i pomaga w tym, aby przebiegł on możliwie najbardziej sprawnie i bezboleśnie. Co ważne, jej rady mają także ogromny wpływ na pewność rodziców w pierwszym okresie opieki nad noworodkiem. Dlaczego warto wybrać dobrą położną?
W czasie ciąży
Każda przyszła mama, jeśli chce, jeszcze przed porodem może skorzystać z bezpłatnych spotkań z położną w ramach szkoły rodzenia lub indywidualnych konsultacji. W ich trakcie specjalistka rozwiewa ciążowe wątpliwości, objaśnia przebieg porodu i wyjaśnia przyszłym rodzicom, jak poradzić sobie w nowej dla nich sytuacji.
Położną rodzinną najlepiej wybrać z polecenia siostry czy koleżanki. Dobrym pomysłem może być także zapoznanie się z opiniami w Internecie lub poszukanie specjalistek ze szpitala, w którym ciężarna planuje urodzić. Aby wybrać konkretną położną rodzinną, wystarczy wypełnić odpowiednią deklarację NFZ.
- Jeśli wybrana położna środowiskowa nie spełniła oczekiwań przyszłych rodziców, nie powinni bać się jej zmienić. Każda ciężarna ma możliwość trzykrotnie dokonać bezpłatnej zmiany opiekującej się nią specjalistki. – wyjaśnia Eliza Słonko, położna rodzinna z NZOZ Antares w Wejherowie.
Po narodzinach dziecka
Położna środowiskowa odwiedzi młodą mamę kilkukrotnie w okresie połogu, by zadbać o jej zdrowie i pomóc w opiece nad dzieckiem. Specjalistka pomoże w przezwyciężeniu problemów laktacyjnych i doradzi w kwestii pielęgnacji dziecka. To także osoba, u której można zasięgnąć fachowej rady w razie ewentualnych kłopotów, takich jak kolki czy przeziębienie maluszka.
- Położna może prowadzić ciążę. W takim przypadku, gdy nie zajdzie inna potrzeba, konsultacje lekarskie będą odbywały się jedynie raz w trymestrze. Jeśli kobieta jest zainteresowana takim przygotowaniem do macierzyństwa, powinna wybrać specjalistkę już około 10 tygodnia ciąży. – wyjaśnia Arleta Urabańska-Kin, położna rodzinna z NZOZ Antares w Wejherowie.