Kiedy senior może skorzystać z bezpłatnej opieki pielęgniarskiej?
Seniorzy, z uwagi na przypadłości związane z wiekiem, często wymagają profesjonalnej, stałej opieki. W takim przypadku mogą skorzystać z długoterminowej domowej opieki pielęgniarskiej, która jest finansowana ze środków publicznych. Czy wiesz, kto może ubiegać się o takie świadczenie?
Długoterminowa opieka pielęgniarska
Do korzystania z długoterminowej domowej opieki pielęgniarskiej upoważnieni są przewlekle chorzy seniorzy, którzy nie wymagają hospitalizacji. O tym, czy świadczenie zostanie przyznane konkretnej osobie decyduje skala Barthel – by ubiegać się o długoterminową, domową opiekę pielęgniarską chory powinien uzyskać w niej od 0 do 40 punktów. Skierowanie uprawniające do korzystania z tego typu świadczeń może zostać wystawione przez lekarzy POZ, specjalistów oraz tych pracujących w szpitalu.
- Długoterminowa opieka pielęgniarska świadczona jest w oparciu o plan opieki, przygotowany na podstawie zaleceń lekarskich. – wyjaśnia Maria Klimek, pielęgniarka rodzinna w NZOZ Antares w Wejherowie – Podczas wizyty pielęgniarka wykonuje zalecone zabiegi medyczne, a także pomaga w opiece nad seniorem. Przyucza również chorego oraz jego bliskich do samodzielnego funkcjonowania w środowisku domowym. – dodaje.
Pomoc w leczeniu przewlekłych ran oraz stopy cukrzycowej
Domowa opieka pielęgniarska świadczona jest także w przypadku pacjentów z trudno gojącymi się ranami oraz ze stopą cukrzycową. W takich sytuacjach pielęgniarka pomaga w dbaniu o zmienione miejsca i doradza metody, które przyspieszą powrót chorego do zdrowia. Co ważne, środki opatrunkowe i higieniczne oraz leki, wykorzystywane podczas realizacji świadczeń, musi zapewnić pacjent. Pielęgniarki pojawiają się w domu pacjenta w określone dni w tygodniu w godzinach pomiędzy 8.00 a 20.00.
- Warto wiedzieć o tym, że pacjent lub rodzina pacjenta jest zobowiązana do potwierdzenia podpisem realizacji wszystkich świadczeń pielęgniarskich. – mówi Anna Miler, pielęgniarka rodzinna z NZOZ Antares w Wejherowie – Domową opieką pielęgniarską mogą zostać objęci także pacjenci wentylowani mechanicznie. – uzupełnia.