Poszerzono listę darmowych leków dla seniorów
Rządowy program „Leki 75+” działa od 1 września 2016 r. Wraz z początkiem 2017 r. lista darmowych leków została poszerzona. Zmiany najbardziej ucieszą diabetyków, którzy mogą liczyć na refundację większej liczy środków stosowanych w terapii cukrzycy.
Kto korzysta z programu „Leki 75+”?
Obecnie programem „Leki 75+” objętych jest aż 1167 medykamentów. Wszystkie leki wymienione na liście, można odbierać w aptekach po okazaniu recepty wystawionej przez lekarza lub pielęgniarkę. Na liście znalazły się lekarstwa na choroby, na które najczęściej cierpią seniorzy, takie jak choćby miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca, zaćma, osteoporoza, choroby Alzheimera i Parkinsona czy depresja.
- Medykamenty w ramach rządowego programu „Leki 75+” przepisywane są na klasycznych receptach. O tym, że objęte są one dopłatą, świadczy litera „S” wpisana w polu „kod uprawnień dodatkowych” – tłumaczy Alicja Żywicka-Słomińska, pielęgniarka rodzinna z NZOZ Antares w Wejherowie.
Od stycznia więcej leków refundowanych dla cukrzyków
Po opublikowaniu pierwszej wersji listy produktów refundowanych, lekarze oraz pacjenci chorzy na cukrzycę wnioskowali o umieszczenie na niej kolejnych rodzajów leków. Ministerstwo Zdrowia przychyliło się do tej prośby, włączając do programu „Leki 75+” kolejne rodzaje insulin (chodzi przede wszystkim o leki o krótkim działaniu, które chorzy zażywają przed jedzeniem). Od nowego roku refundowane są także kolejne rodzaje medykamentów wykorzystywanych w leczeniu choroby Parkinsona oraz proszek do inhalacji stosowany w przypadku przewlekłych chorób dróg oddechowych.
- Spis leków refundowanych dla seniorów można znaleźć w specjalnym wykazie zamieszczonym na stronie www Ministerstwa Zdrowia oraz w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia. – wyjaśnia Anna Okrój, pielęgniarka rodzinna z NZOZ Antares w Wejherowie. – Do otrzymania darmowych medykamentów uprawnieni są wszyscy seniorzy, którzy w dniu wystawienia recepty ukończyli 75. rok życia. – uzupełnia.