Przegrzanie organizmu osoby starszej
Lato… Duże nasłonecznienie i wysokie temperatury, tego wszystkiego możemy się spodziewać podczas letnich miesięcy. Aspekty te cieszą plażowiczów, zdrowie seniora może na tym ucierpieć bowiem te dwa czynniki właśnie prowadzą do przegrzania organizmu, które jest bardzo niebezpieczne dla osób starszych i może być w niebezpieczne skutkach.
Nadszarpnięcie zdrowia poprzez przegrzanie skutkuje dużymi konsekwencjami, które mogą nadszarpnąć stan zdrowia seniora. Najpoważniejszy to udar cieplny, którego rodzajem jest udar słoneczny.
Uczucie gorąca to jeden z pierwszych objawów przegrzania organizmu, twarz staje się zaczerwieniona a skóra przesuszona i ciepła. Bardziej konkretne objawy to ogólne uczucie osłabienia, wymioty i nudności oraz ból głowy połączony z zawrotami, gdzie ból narasta podczas ruchu. Kolejnym symptomem to tak zwane mroczki, czyli problemy z widzeniem, oraz przejściowe zaburzenia świadomości. Nie można bagatelizować odczucia przyśpieszonego bicia serca, problemu z oddychaniem czy omdleń.
Seniorzy, którzy mają problem ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi, zwłaszcza są narażeni na przegrzania organizmu. Jeśli nie zostanie udzielona odpowiednia pomoc może dojść nawet do udaru, którego skutki są bardzo groźne dla życia i zdrowia.
Jak udzielić osobie przegrzanej pierwszej pomocy? Należy umieścić chorego w zacienionym, przewiewnym miejscu i zapewnić stały dostęp do świeżego powietrza. Skóra będzie mogła się schłodzić, również gdy rozluźnimy i rozepniemy ubranie. Jeśli twarz chorego jest zaczerwieniona, należy ułożyć go w pozycji półsiedzącej, gdy jest blady należy umiejscowić niżej niż tułów.
Robienie zimnych okładów również jest kolejnym krokiem podczas udzielania pierwszej pomocy przy przegrzaniu organizmu. Dobrze zmoczony, chłodną wodą ręcznik należy położyć na klatce piersiowej i głowie starszej osoby. Pamietajmy że ręcznik nie może być namaczany lodowatą wodą i nie należy stosować lodu, gdyż to może skutkować szokiem termicznym. Osoba przegrzana powinna nawadniać swój organizm chłodną ale nie zminą niegazowaną wodą mineralną.
Aby mieć pewność, że stan zdrowia osoby starszej wrócił do normy i nic mu już więcej nie dolega, koniecznie należy wezwać lekarza, gdyż tylko on może stwierdzić, czy nie będzie konieczna hospitalizacja.