Jak bezpiecznie pobudzać rozwój niemowlęcia?
Pierwszy rok życia dziecka to czas ogromnych zmian. Maluch z bezbronnego noworodka przemienia się w raczkującego lub chodzącego odkrywcę. Bardzo ważne, aby rodzice wspomagali dziecko w okresie intensywnego rozwoju, dostarczając mu odpowiednią ilość bodźców. Podpowiadamy, jak robić to bezpiecznie.
Od urodzenia do 3 miesiąca życia
To czas, w którym dziecko dla prawidłowego rozwoju najbardziej potrzebuje bliskości mamy. Jej kojący głos, uśmiech, kołysanie i śpiewanie pomagają stawiać pierwsze kroki na świecie. W tym czasie możesz pokazywać maluchowi książeczki kontrastowe, dawać mu do rąk przedmioty o różnych fakturach i powtarzać zabawne dźwięki.
- Noworodki poznają świat poprzez zmysł dotyku i zapachu. Dlatego dobrym pomysłem na zabawę z maleńkim dzieckiem będzie masaż bezzapachowym olejkiem, który wyciszy dziecko i ułatwi mu zasypianie. – mówi Arleta Urbańska-Kin, położna rodzinna z NZOZ Anteres w Wejherowie.
Niemowlę od 3 miesiąca do pół roku
Maluch staje się coraz bardziej świadomy. Rozpoznaje głos mamy, reaguje na dźwięki i coraz częściej się uśmiecha. To dobry czas na to, by nad łóżeczkiem powiesić karuzelę i układać malucha na macie edukacyjnej. Ważne, aby dziecko było nadal dużo bujane i przytulane. Możecie się tez pobawić w a-ku-ku oraz śledzenie przedmiotów wzrokiem.
Dziecko od pół roku do 9 miesiąca
To okres w którym dziecko staje coraz bardziej mobilne – zaczyna siadać, turlać się, pełzać, a nawet raczkować. Postaraj się pobudzać jego zmysły, podając mu przedmioty o różnych kształtach, fakturach i temperaturach. Możesz także wprowadzić brzdąca w świat smaków.
Maluch w wieku od 9 miesięcy do roku
Zachęcaj dziecko do raczkowania i odkrywania otaczającego świata. Dużo z nim rozmawiaj, śpiewaj piosenki i czytaj mu książki. Zwracaj także uwagę na sygnały niewerbalne, za pomocą których maluch próbuje się komunikować z otoczeniem. W tym okresie możecie pobawić się we wkładanie i wyjmowanie przedmiotów z pudełka, robienie min do lustra i szukanie przedmiotów ukrytych w pobliżu dziecka.