Wakacje nad wodą - uwaga na groźne dla zdrowia sinice
Pojawiające się w morzu sinice są niezwykle groźne dla ludzkiego zdrowia. Lato wraz z wysokimi temperaturami, ale i napływające do morza zanieczyszczenia rzeczne, stanowią doskonałe warunki dla ich rozwoju.
Niebezpieczne toksyny
Namnażające się w wodach rzecznych i morskich sinice, zwane cyjanobakteriami, wytwarzają trujące i groźne dla ludzkiego zdrowia toksyny. Wchodząc do rzeki lub morza, koniecznie zwróćmy uwagę na czystość wody. Jej nieprzyjemny zapach oraz gęste kożuchy na wodnej powierzchni są znakiem, iż pojawiły się sinice.
- Toksyny wytwarzane przez sinice najczęściej występują w mocno zanieczyszczonych wodach mórz i jezior oraz w zbiornikach zaporowych. Podstawowymi objawami zatrucia sinicami są łagodne zatrucia pokarmowe, ale też może wystąpić porażenie mięśni prowadzące do niewydolności oddechowej – powiedziała Maria Klimek, pielęgniarka z NZOZ Antares w Wejherowie. - Znane są różne typy sinic, wśród których znajdują się: hepatotoksyny oddziałujące niekorzystnie na wątrobę i nerki, neurotoksyny działające na układ nerwowy - prowadzące do porażenia mięśni, a nawet uduszenia się oraz dermatotoksyny działające toksycznie na skórę – tłumaczy Maria Klimek. - Po kontakcie z tą ostatnia grupą toksyn możemy czuć swędzenie skóry, pieczenie, obrzęk, rumień, pokrzywkę, czy zapalenia spojówek – dodaje.
Nie wszystkie sinice produkują toksyny – do takich należy na przykład Spirulina, zwana niebieskimi algami, które są całkowicie nietoksyczne, a nawet korzystnie wpływają na ludzkie zdrowie.
Morze Bałtyckie a sinice
W Morzu Bałtyckim zdarzają się zakwity sinic, ale sytuacja ta dotyczy także jezior i polskich rzek.
- W Bałtyku najczęściej występują mikrocystyny, nodularyna i anatoksyna – twierdzi Adriana Okrój, pielęgniarka z NZOZ Antares w Wejherowie.
Turyści przyjmują spore dawki toksyn rekreacyjnie korzystając z zaatakowanych nimi wód, podczas uprawiania sportów wodnych – to wtedy dochodzi do połknięcia skażonej sinicami wody. Jak pocieszają specjaliści, obecnie w rejonie Morza Bałtyckiego istnieje niewielkie zagrożenie występowania szkodliwych, toksycznych sinic.
Choroby wywoływane przez toksyny sinic
- Choroba wywołana przez sinice zależy od rodzaju toksyn, z jakimi człowiek miał kontakt, rodzaju wody oraz drogi jaką doszło do skażenia organizmu – mówi Adriana Okrój.
Najczęściej są to: podrażniena skóry, nudności, wymioty, biegunka, skurcze żołądka, gorączka, ale i ból gardła, głowy, mięśni i stawów. Mogą pojawić się pęcherze w jamie ustnej oraz uszkodzenie wątroby – dodaje pielęgniarka. Innymi skutkami kontaktu z sinicami są alergie, a wśród nich astma, wysypki, pęcherze w okolicach ust i nosa oraz silne podrażnienia oczu.
Przed wejściem do wody sprawdźmy zatem jej klarowność i czystość. Unikajmy kontaktu z wodami mętnymi o podejrzanej barwie i nieprzyjemnym zapachu, zwłaszcza gdy woda zaczyna się pienić. Jeśli natomiast przypadkowo zanurzymy się w takiej wodzie, koniecznie po wyjściu z niej należy dokładnie umyć i spłukać skórę, a strój kąpielowy, który mięliśmy ubrany, dokładnie wyprać.